Wysyłanie pracowników do Norwegii w ramach kontraktów polsko-norweskich jest coraz częstszym zjawiskiem w dzisiejszych czasach. To opłacalne rozwiązanie zarówno dla pracodawców, jak i osób zatrudnionych – z jednej strony pozwala rozszerzyć działalność na nowe rynki, a z drugiej zwiększyć zarobki. Jednak polscy przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z takiej możliwości, muszą przestrzegać zasad, dotyczących obsługi kontraktów. Jeśli chcesz wysłać pracowników do Norwegii, sprawdź jak robić to prawidłowo.
Zapoznaj się z przepisami
Pierwszym krokiem powinno być dokładne zapoznanie się z przepisami i regulacjami obu krajów. Norwegia ma swoje własne przepisy, dotyczące zatrudnienia, płac, ubezpieczeń społecznych i podatków, które muszą być przestrzegane podczas wysyłania tam pracowników. Równocześnie polskie przepisy, związane z zatrudnieniem, będą oddziaływać na kilka aspektów takiego rozwiązania. Dlatego warto zorientować się w obowiązujących regulacjach. Co istotne, nowa firma w Norwegii nie jest konieczna do tego, by Twoi pracownicy mogli realizować tam określone zadania.
Wysyłając pracowników do Norwegii, zwróć uwagę również na wymogi formalne, takie jak: zezwolenie na pracę i pobyt. Pracownicy muszą spełnić odpowiednie kryteria, aby legalnie pracować i przebywać w tym kraju. Konieczna może być konsultacja z norweskim urzędem imigracyjnym (UDI) w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat wymogów, dotyczących zatrudnienia cudzoziemców. Delegację musisz zgłosić także do urzędu skarbowego.
Ustal warunki zatrudnienia i płacy
Podczas konstruowania kontraktów polsko-norweskich, kluczowe jest ustalenie warunków zatrudnienia i wynagrodzenia pracowników. Uwzględnij takie aspekty, jak: wysokość wynagrodzenia, składki na ubezpieczenia społeczne, dodatki, czas pracy i inne elementy umowy. Pamiętaj, że norweskie przepisy dotyczące minimalnej płacy, muszą być przestrzegane, a pracownicy powinni otrzymywać wynagrodzenie zgodne z norweskimi standardami.
Skorzystaj z profesjonalnego wsparcia
Konstruowanie kontraktów polsko-norweskich może być skomplikowane i czasochłonne. Dlatego wśród przedsiębiorców, którzy oddelegowują pracowników do skandynawskiego kraju, zyskuje na popularności rozwiązanie outsourcingowe, czyli korzystanie z pomocy wyspecjalizowanych w tym procesie firm. Taka usługa to Employee of Record w Norwegii. Polega na kompleksowym zarządzaniu całym procesem, związanym z zatrudnieniem, rozliczeniem i wynagrodzeniem pracownika za granicą.
W EOR zewnętrzna firma, taka jak np. ATS Pomoc w Norwegii, specjalizująca się w międzynarodowym zatrudnieniu i administracji personalnej, staje się oficjalnym pracodawcą dla wysyłanych przez Ciebie za granicę pracowników. To rozwiązanie zapewnia wiele korzyści. Przede wszystkim, cały proces będzie realizowany zgodnie z przepisami. Nie musisz skupiać się na administracyjnych aspektach, zakładać w Norwegii firmy, czy też kontaktować się z lokalnymi urzędami. Sprawdź ofertę ATS Pomoc w Norwegii i przekonaj się, jak łatwe może być skalowanie swojego biznesu na skandynawskim rynku.
Artykuł sponsorowany.